Rok harcerski 2017/2018
Opiekunem 7 Drużyny Harcerskiej „Bohaterowie Sienkiewicza” była druhna podharcmistrz Marta Polak.
Drużyna liczyła 17 harcerzy z pionu klas IV-VII. Zbiórki drużyny odbywały się w poniedziałki na siódmej lekcji.
Praca drużyny opierała się przede wszystkim o ramowy plan pracy hufca oraz plan pracy drużyny wypracowany przez Radę Drużyny i poszczególne zastępy. Harcerze zdobywali sprawności. W szeregi harcerstwa wprowadzono uczniów klasy czwartej, którzy przez trzy miesiące byli w okresie próbnym.
Radę drużyny tworzyli:
- Przyboczny – Jakub Serafin
- Skarbnik – Dominik Serafin
- Kronikarze - Julia Misztal, Wiktoria Kosiorowska
- Zastępowi – Oliwia Furgała, Karol Janczura
Zastęp I
- Zastępowa – Oliwia Furgała
- Wiktoria Hanus
- Dominika Serafin
- Natalia Ludwikowska
- Julia Misztal
- Martyna Sopel
- Wiktoria Kosiorowska
Zastęp II
- Zastępowy – Karol Janczura
- Maciej Mazurek
- Kamil Hanus
- Maciej Zieliński
- Paweł Kubiszyn
- Karol Misztal
- Bartosz Antoniów
- Kacper Ilnicki
- Jakub Serafin
- Miłosz Kaciuba
Dnia 14.10.2017r. miał miejsce Harcerski Start,w którym uczestniczyła grupa harcerzy młodszych z 7 Drużyny Harcerskiej Bohaterowie. Pierwszym punktem programu było spotkanie drużyn z Komendantką Hufca Lubaczów hm. Danutą Kacprzak. Następnie harcerze wzięli udział we mszy św. pod przewodnictwem księdza kapelana Związku Harcerstwa Polskiego księdza Tomasza Szady. Udział w „Questingu” – „Spacer z Lubaczem” stanowił kolejny punkt programu. Na zakończenie odbył się mały poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Kolejną akcją drużyny był udział w uroczystości religijno-patriotycznej ku czci i pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej 84. mieszkańców Lubaczowa i okolic, spoczywających w zbiorowej mogile w lesie Niwki. Uroczysta msza św. odbyła się w konkatedrze o godz. 13.00, następnie drużyna uczestniczyła w drodze krzyżowej przy pomniku pomordowanych w lesie Niwki. Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przy zbiorowej mogile to hołd złożony pomordowanym z okazji 76. rocznicy tego tragicznego wydarzenia.
14 listopada 2017r. – to kolejny przykład harcerskiego patriotyzmu. Harcerze po raz kolejny złożyli wizytę we Lwowie. Głównym jej punktem była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim oraz Cmentarzu Orląt Lwowskich. Na grobach Obrońców Lwowa zapłonęły znicze oraz zatrzepotały biało – czerwone chorągiewki. Wspólna fotografia pod pomnikiem Adama Mickiewicza była także lekcją polskiego patriotyzmu.
22 listopada 2017r. miała miejsce wspólna zabawa w przyjacielskim harcerskim kręgu podczas andrzejek, na które harcerze udali się do Krowicy Samej.
„W Tobie jest światło”to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz dwudziesty siódmy harcerze i harcerki zostali strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. W niedzielne popołudnie - 18 grudnia 2017r. w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej harcerze uczestniczyli w uroczystym przekazaniu światełka. Dzięki zaangażowaniu harcerzy, Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do mieszkańców Lisich Jam, Wólki Krowickiej oraz Dąbrowy w dzień Wigilii.
Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane także dyrektor ZSP w Lisich Jamach p. Jolancie Włoch oraz pracownikom szkoły, natomiast 04.01.2018r. powędrowało na ręce skautów ukraińskich podczas uroczystego przekazania na przejściu granicznym w Budomierzu. Harcerze z naszej szkoły przygotowali krótki program artystyczny, na który składały się kolędy, piosenki harcerskie oraz wiersze.
Podsumowaniem pierwszego semestru harcerskiego był udział w dwudniowym biwaku harcerskim w Zespole Szkół w Wielkich Oczach, który odbył się w pierwszym tygodniu ferii zimowych w dniach 26-27 stycznia 2017r. Wzięło w nim udział 12 harcerzy.
W programie imprezy zaplanowano zajęcia z zakresu metodyki harcerskiej. Odbyła się musztra, harcerze poznali podstawy samarytanki, czyli uczyli się udzielać pierwszej pomocy, poznali historię ZHP. Dużym zainteresowanie cieszyła się nauka piosenek i pląsów harcerskich. Celem biwaku było upowszechnianie wśród uczniów zainteresowań metodyką harcerską i wychowaniem w harcerskich ideałach oraz integracja drużyn harcerskich z terenu powiatu lubaczowskiego. Pracę drużyny eksponuje fotograficzna galeria na stronie internetowej szkoły.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Lisich Jamach 22 marca 2018 r. odbył się Hufcowy Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej pt. Spotkanie z Druhną Nutką.
Festiwalowi przeświecało hasło: Nie boję się niczego… Ta pieśń o harcerzu jest.
Celem festiwalu była m.in. prezentacja piosenek o harcerzach, służbie Ojczyźnie, harcerskich ideałach, promocja dorobku kulturalnego gromad zuchowych i drużyn harcerskich, twórcze uaktywnianie dzieci i młodzieży, integracja środowisk harcerskich, a tym samym wzmocnienie wspólnoty hufca. W kategorii Harcerze jury III miejsce przyznało 7 DH z Lisich Jam.
Z okazji piątej rocznicy nadania imienia księdza Wiktora Haas-Paneckiego Hufcowi Lubaczów, 26 kwietnia 2018r. odbył się Zlot Hufca. Prawdziwych bohaterów trzeba upamiętniać. Takim prawdziwym bohaterem był ks. hm. Wiktor Haas Panecki. Dobry syn, kapłan i harcerz, żołnierz i wychowawca, patriota o wielkim sercu, niebywale skromny człowiek, który krótko gościł w Lubaczowie, ale na trwałe zostawił po sobie ślad. Po uroczystej mszy świętej, która miała miejsce w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza odbyła się część artystyczna w wykonaniu poszczególnych drużyn. Prezentacja związana z patronem przybliżyła zebranym jego sylwetkę. W kolejnym punkcie programu drużyny wzięły udział w grze miejskiej – Miejscami Pamięci Narodowej. Zlot zakończył się poczęstunkiem w Domu św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego przy parafii św. Stanisława.
13-14 kwietnia 2018r. harcerze uczestniczyli w biwaku w Rudzie Różanieckiej. Zajęcia programowe przyniosły wiele nowych wiadomości z zakresu musztry, ceremoniału harcerskiego, nauki pląsów i piosenek harcerskich. Harcerze złożyli przyrzeczenie harcerskie. W drugim dniu biwaku dużą atrakcją była wycieczka do Gorajca. Nie zabrakło elementów ekologii, spotkania z ornitologiem i zielarzem. Na długo w pamięci uczestników biwaku pozostanie usłyszana historia cerkwi w Gorajcu.
Z okazji przypadającego w kwietniu Miesiąca Pamięci Narodowej, harcerze uprzątnęli teren wokół zbiorowej mogiły 84. mieszkańców Lubaczowa i okolic, którzy w czasie II wojny światowej zostali rozstrzelani w lesie Niwki. Harcerze zapalili znicze oraz oddali hołd poległym.
W niedzielę 22 kwietnia 2018 w miejscowości Wólka Krowicka odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą spalenia wsi i mordu na mieszkańcach. W miejscowym kościele pw. Matki Kościoła odprawiona została uroczysta msza święta, w której wzięli udział harcerze z 7 drużyny.
Podsumowaniem pierwszego semestru harcerskiego był udział w dwudniowym biwaku harcerskim w Borowej Górze - 15 – 16 czerwca 2018r.Wzięło w nim udział 8 harcerzy.Główną atrakcją było prawdziwe biwakowanie czyli nocleg w namiotach oraz samodzielne przygotowywanie posiłków przez harcerzy. W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie ze służbami mundurowymi – funkcjonariuszami Policji oraz Straży Granicznej, którzy przeszkolili zebranych w kwestii wakacyjnego wypoczynku. W sobotnie przedpołudnie miał miejsce ekologiczny bieg patrolowy po miejscowości.
Pracę drużyny eksponuje fotograficzna galeria na stronie internetowej szkoły.
Nagrody dyplomy i nagrody książkowe otrzymali:
- Kamil Hanus,
- Wiktoria Hanus,
- Dominika Serafin,
- Maciej Zieliński,
- Maciej Mazurek,
- Kacper Ilnicki,
- Jakub Serafin.
Dyplomami uhonorowano:
- Wiktorię Kosiorowską,
- Julię Misztal,
- Pawła Kubiszyna,
- Bartosza Antoniów,