• Tłumacz języka migowego
BIP
Strona główna/Aktualności/Szkolna akcja "Dokarmiamy ptaki zimą"

Szkolna akcja "Dokarmiamy ptaki zimą"

Drodzy uczniowie, szanowni rodzice - za oknami zima w pełni. My możemy korzystać z jej uroków dowolnie, a po relaksującym spacerze lub dawce ćwiczeń fizycznych schronić się w ciepłym i przytulnym domu. Pamiętajmy o ptakach, dla których mroźna i śnieżna zima oraz początek wiosny to najtrudniejszy okres. Dokarmianie ptaków zimą to bardzo ważne ale i odpowiedzialne zajęcie!

Pamiętajcie, że w dużo ptaków zostaje na zimę w naszym kraju (gołębie, gawrony, kawki, sójki, sroki, wróble, mazurki, sikorki, dzwońce, gile, kosy, dzięcioły) i powinniśmy im pomóc. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie - powinniśmy to robić bardzo regularnie. W bezpiecznym i zacisznym miejscu w ogrodzie (niedostępnym dla kotów) powieśmy karmnik, który stanie się stołówką dla wszystkich okolicznych ptaków. Latem ptaki odwdzięczą nam się likwidowaniem szkodników. Karmnik powinien mieć spadzisty daszek, sięgający poza dno – dzięki temu pokarm nie będzie zamakał. Co jakiś czas czyścimy go z resztek jedzenia i odchodów ptaków.

CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?

Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także kasze (ugotowane), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej).

CO SZKODZI PTAKOM?

Nie wykładamy w karmniku okruchów chleba. Chleb może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć – może zaszkodzić ptakom. Nie można dawać też produktów solonych, a kasze wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym).

Na tej stronie znajdziecie zdjęcia ptaków zimujących w Polsce!

Ptaki zimujące w Polsce

Koordynator akcji: T. Głaz

 

 Grafika pochodzi ze strony https://ofertikon.pl

do góry